С представление на операта „Тоска“ започна летният фестивал "Опера на върховете – Белоградчишки скали". За девети път Белоградчишката крепост се превръща в музикална сцена за любителите на оперното изкуство.
Създаването на фестивала “Опера на върховете – Белоградчишки скали“ е желание операта да се слее с природата. Така се получи едно истинско съчетание със самата природа на оперното изкуство - музика, театър, слово, игра, балет, танц, каза маестро Пламен Карталов. Тези божествени скали вдъхновяват и дават импулс на нещо, което е неповторимо. Много хора казват, че по целия свят няма такава среда, в която да се играе оперен спектакъл, допълни той.
Певицата Кейт Буш казва, че "много иска да започне работа по нов албум", предаде Пи Ей мидиа/ДПА.
Изпълнителката (66 г.) на Hounds Of Love за последен път издаде студиен албум през 2011 г.- 50 Words For Snow.
Преди две години нейният хит Running Up That Hill беше обявен за най-популярната песен на лятото във Великобритания за 2022 г. Сингълът отново доби известност в световен мащаб, след като беше включен в четвъртия сезон на "Странни неща".
"Много ми се иска да започна работа по нов албум", каза Буш пред Ема Барнет в предаването по Би Би Си рейдио 4. "Имам много идеи. Наистина очаквам с нетърпение да се върна в творческото пространство. Мина много време".
Буш каза, че през последните няколко години е била "затрупана с много архивна работа".
На въпроса дали скоро ще се качи на сцена, тя отговори, че макар да обича да се изявява, "все още не е та
Сатирата започва новия сезон с две премиери в един ден – 3 октомври. „Креват за двама“ от автор Рене Фройнд в превод на Владко Мурдаров е постановка на Калин Сърменов, директор на трупата. Участват Александра Сърчаджиева, Николай Луканов, Явор Борисов и Стела Ганчева, съобщават от екипа на театъра.
„Много често, в опитите си да постъпим правилно, забравяме да се вгледаме в човека, заради когото са всичките ни усилия. Слагаме собствените си представи пред нуждите, чувствата и емоцията на другия. Тоест, да забравим за себе си, за да можем да разберем човека, когото твърдим, че обичаме. Най-трудни са простите формули“, уверяват артистите.
Сценографията е на Ванина Цандева, композитор и музикална среда – Диана Чернева, пла
Планинска коза, слонове, вълк, пеликани, маймуни, котка и пирани се появиха по улиците в различни части на Лондон … Всички тези животни са герои в най-новата серия от изображения на британския уличен творец Банкси. Той е известен със своите загадъчни творения, най-често вдъхновени от актуални събития и наболели проблеми в обществото.
Седем графита за седем дни на седем различни места в Лондон показа миналата седмица артистът, който грижливо крие своята самоличност. И за да няма съмнение, че е техен автор, Банкси публикува изображенията в профила си в "Инстаграм". Без обяснения - тълкуванията какво символизира серията от животни той остави на въображението на публиката.
Последната му творба от неделя, 11 август, изобразява пасаж пирани и е нарисувана върху караулка на лондонската полиция на хълма Лъдгейт - близо до катедралата "Сейнт Пол" в
Японският пианист и композитор Хаято Сумино, който в момента е на турне, изнесе концерт в Париж, предаде АФП.
Предстоят му дати в Южна Корея, Германия и Швейцария. В началото на месеца той издаде и най-новия си албум Human Universe. Музикалната продукция включва както класически произведения, така и джаз и поп изпълнения.
Сумино, който е на 29 години, изгражда репутацията си в социалните мрежи и има над 1,4 милиона почитатели в канала си в Ютюб.
В Human Universe той за първи път изпълнява свои собствени композиции. „Вдъхнових се от древногръцката вяра, че небесните тела във Вселената създават звуци, хармония и музика“, разказва той пред АФП.
В албума са включени изпълнения на любимите му композитори - Бах и Шопен. Сумино се връща и към барока с Хенри Пърсел, а след това преминава към откъси от филмова музика, като тези на Ханс Цимер.
Юлиян Табаков представя изложбата „Небесно войнство“ в галерия „Топлоцентрала – Куб“.
Експозицията ще бъде показана от 6 ноември до 1 декември и е част от цялостния проект „Виждам те“, представен в поредица столични галерии, съобщават организаторите.
„Настоящата изложба в галерия „Топлоцентрала – Куб“ цели да припомни способността за свързване с другите, която е и способността за обич. Изложбата включва обекти, разстлани в пространството подобно на пергаменти. Основен образ в нея е птицата колибри като символ на вечния дух и безсмъртната човешка душа, а също и птичите пера като метафори на „ангелското“ присъствие. Припомнянето на библейския свят в съвременността за Юлиян Табаков е начин да говори за състоянието на духа в света, натежал в днешния ден от материалност, консуматорство, експлоатац
За първи път на фестивала има гостуващи певци във всеки спектакъл.
Със събитието Софийската опера и балет отбелязва Годината на Пучини - 165 години от рождението на композитора и 100 години от смъртта му, с три от неговите творби – „Тоска“, „Мадам Бътерфлай“ (на 3 август) и „Турандот“ (на 4 август).
Китарният квинтет „Пловдив“ ще гостува на 14 октомври в зала „Снежана Янева“ на Градска библиотека „Пеньо Пенев“ в Димитровград, съобщиха от пресслужбата на общината.
Камерната инструментална формация се състои от петима изпълнители на класическа китара, като в определени произведения една от партиите се изпълнява от акустична бас китара, допълват организаторите.
Концертът на Милена Манева - Вълчева, Калин Георгиев, Йоана Тихолова, Стела Митева-Динкова и Костадин Динков, е част от програмата на 34-ото издание на Есенните музикални дни „Жул Леви“.
Репертоарът на квинтета е с акцент върху съвременни автори и произведения от български композитори.
Формацията е създадена през 2021г., като състав, който обединява педагози-изпълнители от водещи образователни институции в Пловдив: Националното училище за музикалн
Самостоятелната изложба на скулптора Радостин Дамасков ще бъде открита днес в галерия „Минерва“.
Изложбата може да бъде видяна от 8 август до 9 септември, съобщават организаторите.
Радостин Дамасков е роден през 1957 г. в град Бургас. Завършил е скулптура през 1982 г., а от 1987 г. е член на Съюза на българските художници.
Дамасков е участвал в много изложби в България и чужбина, както и в международни симпозиуми по скулптура. Работи в областта на малката пластика и монументалните форми. През 2010 г. печели национален конкурс и реализация на паметник на поетесата Петя Дубарова.
През 2011 г. създава първия нулев километър в България, намиращ се в град Бургас. За своите скулптури в камък и бронз получава дипломи от Министерствата на културата в Унгария, Грузия и Армения, както и почетния знак на Бургас.
Творби, дело на Дамасков, са притежа
Екипът на Художествената галерия в Казанлък започва работа по проект за изграждане на депо „Съвремие“ към институцията, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров.
То ще бъде своеобразен дом за творчеството на всички визуални артисти, развиващи своята творческа дейност на територията на общината, а всички визуални артисти, които имат желание да участват, трябва да го заявят до края на месеца.
Целта на проекта е да бъде изградена територия, която да предоставя на своята публика на галерията възможности за достъп до изкуството на всички съвременни художници в региона.
Депо „Съвремие“ ще предостави на всеки визуален артист пространство, което да курира сам, а неговата перманентна експозиционна площ ще дава възможност за непосредствено общуване на публиката с творчеството му.
„Сигурни сме, че подобна инициатива ще ни позв
Не винаги наградите са най-важното нещо, каза носителят на голямата награда на Община Плевен и диплом от 12-ото Международно биенале на малките форми Плевен`2024, живописецът Милчо Талев.
„Участвал съм в над 50 изложби, самостоятелни, международни. Това е второто ми участие на биеналето на малките форми в Плевен. На предишното издание имам номинация за живопис. Тази година спечелих голямата награда на Община Плевен", разказа художникът.
Той е роден в град Плевен, но от 30 години живее в Поморие.
Поздравявам всички участници и организаторите. Биеналето се превърна във форум от много високо ниво, продължи той.
Не мога да обяснявам картини. Двете платна, изложени тук, са рисувани през тази година. Те са абстрактна живопис с излъчване повече като символика и емоция, отколкото нещо конкретно и описателно. Те са асоциация към нещо, изчистено от ко
Първите украиноезични аудиогидове в Белгия бяха официално пуснати днес по време на церемония в Кралските музеи на изящните изкуства на Белгия в Брюксел.
Инициативата е част от проект, ръководен от първата дама на Украйна Олена Зеленска, който вече доведе до пускането на 80 аудиогида на украински в 44 страни по света, предаде белгийската новинарска агенция Белга.
„Време е да направим изложбите в Кралските музеи на изящните изкуства по-достъпни за украинските посетители благодарение на тези аудиогидове“, заяви Олена Зеленска.
От 2020 г. съпругата на украинския президент Володимир Зеленски води проект за създаване на аудиогидове на украински език в най-големите музеи на света. Сред другите участващи музеи са Лувърът във Франция, Уестминстърското абатство във Великобритания, Колизеумът и галерия „Боргезе“ в Италия и замъкът „Албертина&
Аплодисменти в първия спектакъл от фестивалната програма заслужиха оперната прима Радостина Николаева, която е в ролята на Флория Тоска, Мартин Илиев - в образа на Марио Каварадоси, Веселин Михайлов като Барон Вителио Скарпия. На диригентския пулт беше Джампаоло Мацоли. В спектакъла участваха възпитаници на Детския комплекс в Белоградчик.
В рамките на „Опера на върховете“ ще бъде представена "Медея" на Луиджи Керубини (на 9 и 10 август). Произведението ще бъде поставено за първи път на Белоградчишките скали, като то е адаптация на премиерната за България постановка в театъра на Софийската опера, посветена на 100-годишнината от рождението на Мария Калас. В ролята на Медея публиката ще види солистите Габриела Георгиева и Лилия Кехайова.
Програмата на фестивала ще завърши на 16, 17 и 18 август с мюзикъла „Мамма миа!“. Постановката е на Пламен Карталов и изиграна повече от 135 пъти от състава на Софийската опера и балет.
С репертоарната програма на Софийската опера даваме нашето изключително участие към културния порив Белоградчик да стане наистина град на музиката и на оперното изкуство, отбеляза акад. Пламен Карталов.